جمعه ٢٤ ارديبهشت ١٤٠٠ فارسي|English|اردو
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|پيوندها|نقشه سايت|تماس با ما
Title
NewsletterSignup
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   
NewsletterSignup


  چاپ        ارسال به دوست

news

دوم اسفند حماسه‌ای دیگر در کارنامه ملت ایران

جمعی از شرکت‌کنندگان در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در مشهد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا علاوه بر تاکید بر ضرورت مشارکت مردم در انتخابات و حضور در پای صندوق‌های رای، بر انتخاب افراد توانمند و صالح برای اثرگذاری در سرنوشت و آینده کشور تاکید کردند.

یکی از این شرکت‌کنندگان در شعبه ۱۰۴۴ اخذ رای مشهد با بیان اینکه معتقدم امروز دشمن به نظاره نشسته تا ببیند با مشارکت و حضور مردم چگونه می‌تواند ضربه‌های دیگری به کشور وارد کند گفت: آمده‌ام تا به نوبه خودم از کشور ، ملت و آینده فرزندانم دفاع کنم.

طاهره برخورداری افزود: مردم باید با انتخاب افراد توانمند، با تجربه و افرادی که تحصیلات لازم را برای نمایندگی دارند، در آینده و سرنوشت کشور خود اثرگذاری کنند.

وی ادامه داد: نمی‌توان با نشستن در خانه و عدم مشارکت مشکلی را حل کرد.

طاهره برغمندی نیز پس از انداختن رای خود به صندوق به خبرنگار ایرنا گفت: مردم ایران در تجربه سال‌های گذشته نشان داده‌اند از فهم سیاسی بالایی برخوردارند و امروز نیز با حضور خود این تجربه را تکرار می‌کنند.

وی افزود: افرادی که به آنان رای داده‌ام ،افرادی از گروه‌های مختلف هستند و با تحقیق و بررسی به این نتیجه رسیدم که از توانمندی لازم برخوردارند.

یکی دیگر از شرکت‌کنندگان که خود را علی بیرجندی معرفی کرد، گفت: جوانان باید بیشتر از گذشته وارد عرصه شوند و نقش‌آفرینی کنند.

وی افزود: آینده و سرنوشت کشور به حضور و مشارکت مردم بستگی دارد و دشمنان به شدت به دنبال کاهش مشارکت مردم در انتخابات ایران هستند.

وی ادامه داد: تعدادی از اطرافیانم قصد عدم حضور در پای صندوق‌های رای را داشتند اما با صحبت با آنها و بیان اینکه باید از حق قانونی خود استفاده کنند، راضی به حضور در پای صندوق شدند.

محمدعلی حق‌شناس نیز به خبرنگار ایرنا گفت: رای می‌دهم چون وظیفه شرعی و قانونی در این زمینه دارم و در قبال رای خود از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی مطالبه دارم تا نسبت به حل مشکلات اقدام و عمل کنند.

وی افزود: نمایندگان مردم باید به محض ورود به صحنه نسبت به انجام وظیفه و عمل به وعده‌های خود اقدام کنند و مردم را نسبت به این حضور و مشارکت خود دلگرم نمایند.

این شهروند مشهدی ادامه داد: این کشور متعلق به همه ماست و باید برای حفظ و حراست از آن هر اقدامی که می‌توان انجام داد.

فرایند رای‌گیری انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و میان‌ دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری صبح جمعه دوم اسفند ماه همزمان با سراسر کشور در چهار هزار و ۲۳ شعبه اخذ رای ۱۲ حوزه انتخابیه خراسان رضوی آغاز شد.
هزار و ۶۱۲ شعبه از این تعداد در روستاهای خراسان رضوی برپا شده‌است. 
بر اساس اعلام ستاد انتخابات خراسان رضوی هم‌اینک ۷۵ هزار نیروی اجرایی در این استان دست‌اندرکار اجرای امور انتخابات هستند. در این چارچوب برای هر شعبه اخذ رای پنج نفر نیروی اجرایی مشغول کار هستند.
همچنین شمار عوامل اجرایی در هزار و ۵۰۰ شعبه اخذ رای خراسان رضوی برای پاسخگویی به مراجعه احتمالی بیش از حد معمول رای‌دهندگان تا هفت نفر در نظر گرفته شده است.
چهار میلیون و ۵۰۳ هزار و ۶۱۰ نفر از جمعیت ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار نفری خراسان رضوی در انتخابات امروز واجد شرایط رای دادن هستند. 
دو میلیون و ۲۶۰ هزار و ۴۸۲ نفر از این تعداد شهروند خراسانی را زنان و ۲ میلیون و ۲۴۳ هزار و ۱۲۸ نفر آنها را مردان تشکیل می‌دهند. 
رای‌اولی‌های خراسان رضوی نیز ۲۵۴ هزار و ۱۹۸ نفر هستند که امروز برای نخستین بار با حضور در پای صندوق‌های رای‌گیری انتخابات مجالس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در تعیین سرنوشت سیاسی خود مشارکت می‌کنند. 
آخرین آمار تعداد نامزدهای باقیمانده در عرصه انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در خراسان رضوی ۴۷۹ نفر یعنی۲۷ رقیب برای هر صندلی سبز خانه ملت از این استان است. 
امروز همچنین انتخابات میان‌دوره ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری با حضور پنج نامزد در خراسان رضوی در جریان است.
حسن جعفری معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استانداری خراسان رضوی با استناد به نظرسنجی‌های صورت گرفته اخیر، میزان مشارکت شهروندان خراسانی را در انتخابات امروز بین ۵۲ تا ۵۶ درصد پیش‌بینی و تاکید کرد: انتظار می‌رود این عدد افزایش یابد. 
۱۸ نفر از مجموع ۲۹۰ نماینده مجلس شورای اسلامی را نمایندگان خراسان رضوی در خانه ملت تشکیل می‌دهند.
"حوزه مشهد و کلات" با پنج نماینده در مجلس شورای اسلامی بزرگترین حوزه انتخاباتی از نظر شمار جمعیت و تعداد نمایندگان در میان ۱۲ حوزه انتخاباتی خراسان رضوی محسوب می‌شود.
حوزه مشهد شامل بخش مرکزی این شهرستان و شهرستان کلات با پنج نماینده، حوزه نیشابور شامل شهرستان‌های فیروزه و نیشابور با ۲ نماینده، حوزه انتخاباتی سبزوار شامل شهرستان‌های جوین، جغتای، خوشاب، داورزن و سبزوار با ۲ نماینده، حوزه انتخاباتی درگز منحصر به همین شهرستان با یک نماینده، حوزه قوچان شامل شهرستان‌های فاروج و قوچان با یک نماینده، حوزه فریمان شامل شهرستان‌های سرخس و فریمان و بخش‌های احمدآباد و رضویه شهرستان مشهد با یک نماینده، حوزه کاشمر شامل شهرستان‌های بردسکن، خلیل‌آباد و کاشمر با یک نماینده، حوزه تربت‌حیدریه شامل شهرستان‌های زاوه، مه‌ولات و تربت‌حیدریه با یک نماینده، حوزه انتخاباتی گناباد شامل شهرستان‌های بجستان و گناباد با یک نماینده، حوزه خواف شامل شهرستان‌های رشتخوار و خواف با یک نماینده، حوزه تربت‌جام شامل شهرستان‌های تایباد، باخرز، صالح‌آباد و تربت‌جام با یک نماینده و حوزه انتخاباتی چناران شامل شهرستان‌های بینالود (طرقبه‌-شاندیر) و چناران با یک نماینده در مجلس شورای اسلامی ۱۲ حوزه انتخاباتی خراسان رضوی را تشکیل می‌دهند.


٢٢:٣١ - سه شنبه ٦ اسفند ١٣٩٨    /    شماره : ٧٤٥٩٦٦    /    تعداد نمایش : ٢٣٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پايگاه اطلاع رساني ولايت

پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

حجاج بیت اللہ کے نام ولی امر مسلمین حضرت آيت الله خامنه‌اي کا پيغام

پايگاه پژوهشي و اطلاع رساني موسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني(ره)

پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمی سيدعلی خامنه ای «مدظله العالي»

بنياد سعدي

طرح تاپ

جامعة المصطفي العالميه

فرهنگستان زبان و ادب فارسي

كتابخانه ديجيتال يكپارچه

كتابخانه تخصصي تاريخ اسلام و ايران

بنياد انديشه اسلامي

انجمن فارسي آموزان خارجي - بنياد سعدي

فرهنگستان هنر

مركز ساماندهي ترجمه و نشر معارف اسلامي و علوم انساني

اردو ميں خبريں

IRIB

خبرگزاري جمهوري اسلامي

خبرگزاري بين المللي قرآن

خبرگزاري اهل البيت عليهم السلام

خبرگزاري قدس

سازمان ايرانگردي و جهانگردي

سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري

مرکز امور زنان و خانواده (رياست جمهوري)

ايرانيان خارج از کشور

مرکز اطلاعات و آمار زنان

دانشگاه بين المللي امام خميني(ره)

ده مرجع فارسی برای دانلود کتاب‌های الکترونیکی

UsersStats
Visitorsofpage: 667762
Visitorsofday : 474
Visitorsofpage : 1048050
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 1.8921

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت