جمعه ٢٤ ارديبهشت ١٤٠٠ فارسي|English|اردو
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|پيوندها|نقشه سايت|تماس با ما
Title
NewsletterSignup
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   
NewsletterSignup


  چاپ        ارسال به دوست

news

ارتباط گرفتن با کودکان در قصه‌گویی رازهایی دارد

ساره قصیر در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا، درباره قصه‌گویی برای کودکانی از یک کشور دیگر و ارتباط برقرار کردن با آنان، اظهار داشت: معمولا در اجراهای غیر از زبان عربی، ارتباط گیری با کودکان را پیش بینی می‌کنم؛ ما در قصه‌گویی اسراری داریم که به واسطه آنها می‌توانیم با کودکان ارتباط بگیریم و این اسرار، همان محورهای کارگاهی بود که روز اول در جشنواره داشتم.

وی با اشاره به صحنه بزرگ اجرای سالن بهنام در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، اظهار کرد: یکی از ترس‌های من در اجرا این است که نتوانم ارتباط چشمی و حسی با مخاطب خودم برقرار کنم و صحنه بزرگ اجرا و فاصله زیاد بین چشمان بچه‌ها با صحنه، این مساله را به وجود می‌آورد. در سالنی که اجرا داشتم، این حس در من ایجاد شد که نمی‌توانم با مخاطبانم ارتباط برقرار کنم، چرا که قصه نیاز به نزدیکی و صمیمیت بین قصه‌گو و مخاطبان دارد و به همین دلیل از صحنه پایین آمدم تا چشمان مخاطبانم را از نزدیک ببینم و حتی با برخی از بچه‌ها صحبت کردم.

قصیر درباره کودکان ایرانی و ارتباط گیری با آنها توضیح داد: کودکان ایرانی، کودکان خوشبختی هستند، احساس آزادی می‌کنند و کاری که دلشان بخواهد انجام می‌دهند و فشارهای اجتماعی و تسلط کسی را بر خود قبول نمی‌کنند؛ به همین دلیل هم خوشبخت هستند و خیلی خوب با بقیه ارتباط می‌گیرند. به صورتی که صدای خنده‌های بچه‌ها را از صندلی‌های ردیف آخر هم می‌شنیدم. نکته جالب در اجرای من این بود که هیات داوران و افراد حاضر در سالن، با من ارتباط برقرار کردند و این نشان دهنده جو آرام و خوب جشنواره قصه‌گویی است.

وی درباره زبان جهانی قصه‌گویی و اجرای قصه‌گوها برای زبانی غیر از زبان مبدا خود، گفت: البته که اختلاف زبان کمی مساله را برای قصه‌گو از یک زبان و فرهنگ دیگر، بغرنج می‌کند، اما امروزه جایگزین‌هایی وجود دارد؛ استفاده از زبان بدن، موسیقی و توناژ صدا از جمله  تکنیک‌های قصه‌گویان در اجراهایشان است. من به قصه‌گویان پیشنهاد می‌کنم حتما به کشورهای دیگر بروند و برای فرهنگ های مختلف اجرا کنند و حتی یک کلمه را از آنها یاد بگیرند. در این صورت، قصه‌گو احساس می‌کند مخاطبان از یک کشور دیگر خیلی به او نزدیک هستند.

این قصه‌گوی جوان لبنانی درباره جشنواره قصه‌گویی نیز گفت: جشنواره قصه‌گویی در نوع خود نادر است؛ من به بیشتر کشورهای جهان سفر کرده‌ام، اما به بزرگی این جشنواره هیچ جای دنیا ندیدم. مهمترین نکته جشنواره قصه‌گویی، نه فقط حضور قصه‌گویان جهانی در جشنواره، بلکه تجمیع قصه‌گویان ایرانی در یکجا و برانگیختن آنها برای قصه‌گویی است. به همین دلیل این جشنواره برای قصه‌گویان ایرانی بسیار مهم است و من به عنوان یک لبنانی افسوس می‌خورم که ما چنین جشنواره‌ای را در لبنان یا هر کشور عربی نداریم.

ساره قصیر قصه‌گوی لبنانی در دومین روز از جشنواره قصه‌گویی در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اجرا کرده است.

بیست‌ودومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی تا ۳۰ آذرماه در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در حال برگزاری است.


٢٣:٢٦ - چهارشنبه ٢٧ آذر ١٣٩٨    /    شماره : ٧٤١٠٩٤    /    تعداد نمایش : ٢٨٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پايگاه اطلاع رساني ولايت

پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

حجاج بیت اللہ کے نام ولی امر مسلمین حضرت آيت الله خامنه‌اي کا پيغام

پايگاه پژوهشي و اطلاع رساني موسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني(ره)

پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمی سيدعلی خامنه ای «مدظله العالي»

بنياد سعدي

طرح تاپ

جامعة المصطفي العالميه

فرهنگستان زبان و ادب فارسي

كتابخانه ديجيتال يكپارچه

كتابخانه تخصصي تاريخ اسلام و ايران

بنياد انديشه اسلامي

انجمن فارسي آموزان خارجي - بنياد سعدي

فرهنگستان هنر

مركز ساماندهي ترجمه و نشر معارف اسلامي و علوم انساني

اردو ميں خبريں

IRIB

خبرگزاري جمهوري اسلامي

خبرگزاري بين المللي قرآن

خبرگزاري اهل البيت عليهم السلام

خبرگزاري قدس

سازمان ايرانگردي و جهانگردي

سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري

مرکز امور زنان و خانواده (رياست جمهوري)

ايرانيان خارج از کشور

مرکز اطلاعات و آمار زنان

دانشگاه بين المللي امام خميني(ره)

ده مرجع فارسی برای دانلود کتاب‌های الکترونیکی

UsersStats
Visitorsofpage: 667694
Visitorsofday : 395
Visitorsofpage : 1047971
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 1.4281

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت