يکشنبه ٠٤ اسفند ١٣٩٨ فارسي|English|اردو
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|پيوندها|نقشه سايت|تماس با ما
Title
NewsletterSignup
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   
NewsletterSignup


  چاپ        ارسال به دوست

رويدادهاي علمي، فرهنگي، هنري ايران

سفر به نوش آباد؛ تجربه تماشای یک شهر زیرزمینی

سفر به نوش آباد؛ تجربه تماشای یک شهر زیرزمینی

 

گردشگران نوروزی در ایام تعطیلات عید، می توانند با سفر به نوش آباد، از تماشای شهر زیر زمینی «اویی» به عنوان یکی از آثار باستانی شگفت انگیز ایران و جهان لذت ببرند.

 

به گزارش خبرنگار ایرنا، شهر زیبای نوش آباد واقع در استان اصفهان، از جاذبه های گردشگری همچون پل اسحاق آباد، قلعه خشتی فرزین، بقعه رقیه بانو، آب انبار چاله سی مرکزی، دربریگ، زیارتگاه فیض آباد و شهر زیرزمینی «اویی» برخوردار است که هر یک از آنها چشم گردشگران خیره می سازد.
مرحوم دهخدا، نوش آباد را از ریشه «انوشه» به معنی «بی‌زوال» و «جاویدان» و «بی‌مرگ» دانسته و از آن به عنوان جایی که خوش و خرم است و روان جاویدی دارد، یاد کرده است.
بافت تاریخی نوش آباد که عناصر ارزشمندی از معماری دوران اولیه اسلامی تا پهلوی را در بر دارد به عنوان یکی از بافت های فرهنگی ـ تاریخی کشور انتخاب شده است.
نوش آباد دارای پنج محله با نام های درب ریگ، توی ده، بالاده، شیخ آباد، جویباره و دو زیر محله به نام های ورقاده و ولی دایه است که هر یک دارای ویژگی های اجتماعی مستقل و در عین حال وابسته به یکدیگر هستند.
بر اساس مطالعات صورت گرفته، نوش آباد به دلیل ویژگی های ممتاز از جمله جاذبه های تاریخی داخل بافت به ویژه شهر زیر زمینی و آثار فاخر دوران سلجوقی، صفوی و قاجاری در کنار ویژگیهای فرهنگی و آئینی دارای ظرفیت های گردشگری فراوانی است.
بافت تاریخی نوش آباد بافتی منسجم، فعال و پویا است. هر چند که بخش مهمی از عناصر آن در چند دهه اخیر تخریب شده اما هنوز انسجام خود را به عنوان بخش اصلی و مهم شهر حفظ کرده است.
پنج مرکز محله نوش آباد که معمولاً از عناصری مانند میدان، حسینیه، مسجد و بازارچه تشکیل شده اند مبتنی بر ساختارهای دوران صفوی و قاجاری است، گرچه برخی از این ساختارها تا دوره سلجوقی نیز استمرار می یابد.
در محدوده شهر نوش آباد بیش از یکصد اثر با ارزش تاریخی وجود دارد که تا کنون بیش از 20 اثر در فهرست آثار ملی ثبت شده و به همین تعداد در حال طی مراحل برای ثبت است.

** فرهنگ و آئین ها
همسان با سابقه کهن تاریخی نوش آباد، آئین ها و سنت های دینی و فرهنگی این شهر نیز از دیرینگی و غنای فرهنگی آن خبر می دهد.
در واقع میراث معنوی که در بر دارنده باورها و عقاید، داستان ها و اشعار عامیانه، ضرب المثل ها و کنایات غنی است که شیرینی خاصی به لهجه نوش آبادی می دهد.
آداب و سنن مربوط به تولد، عروسی و مرگ، در کنار آئین های چون «هوربابایی» که در نیمه ماه رمضان انجام شده و حال و هوای خاصی به شهر می بخشد، رسم چشم چینی که شبیه به مراسم قاشق زنی است که در شهر های دیگر نیز سابقه دارد، آئین ها و مراسم مربوط به نذورات که به طور عمده شامل آش ها و سفره های نذری است که در آن انواع غذاهای محلی به چشم می خورد.

** اویی
شهر زیر زمینی نوش آباد به نام «اویی»، با معماری دست کن، یکی از آثار شگفت انگیز ایران و جهان است که زندگی در زیر نور چراغ های پیه سوز داخل آن، به مثابه زندگی در شهر سایه هاست. وسعت این اثر باستانی که از عمق چهار متری شروع شده و تا عمق 16 متری ادامه دارد هنوز مشخص نیست، اما بنا به شواهد موجود و گفته شهروندان کهنسال، تا غار ریس در شهر سبز «نیاسر» از توابع شهرستان گسترش داشته است.
آثار معماری بدست آمده تاکنون در سه طبقه، شامل راهروهای باریک به همراه اتاق های چهار گوش با طاقچه های ایجاد شده در دیوارهاست و ارتباط بین طبقات بوسیله چاه های عمودی حفر شده با عمق پنج تا هفت متر است که با توجه به آثار و شواهد، تاریخ ایجاد معماری دست کن نوش آباد به دوره ساسانی می رسد.
ورودی شهر زیرزمینی نوش آباد، راهرویی باریک به اندازه یک نفر است، زمان ورود به داخل شهر، بوی خاک مرطوب به مشام می‌رسد.
دالان‌های تنگ با ارتفاعی کمتر از یک انسان ایستاده، گردشگران را به بخش‌های داخلی شهر می‌رسانند.
فضاهای در نظر گرفته شده برای شهر در حد فضاهای ضروری است و سیستم تهویه‌ آن بر اساس اختلاف فشار هوا با سطح زمین کار می‌کند که گردش و تصفیه هوا برای تنفس در آن را امکان پذیر می سازد. حجره‌های کوچک ‌به ابعاد دو متر در دو متر، سرویس‌های بهداشتی ابتدایی، فضاهای پناهگاهی، تونل‌های ارتباطی و تهویه هوا و چاه‌های آب از جمله‌ فضاهای این شهر زیرزمینی است.
می گویند، در زمان حمله‌ مغولان از این شهر بطور گستره‌ای استفاده می‌شده است.
گرچه بسیاری از جزییات شهر در اثر نفوذ سیلاب و مرور زمان نابود شده اند اما سفالینه‌های پیدا شده به یکهزار و 800 سال پیش و زمان ساسانیان برمی‌گردد و تا زمان قاجاریه مورد استفاده بوده است.
به مرور زمان و استفاده نکردن‌، این شهر بدست فراموشی سپرده شد و به علت نفوذ سیلاب نشانه‌های این شهر نابود شده بودند.

** مسجد جامع و قلعه جلالی کاشان
مسجد جامع و قلعه جلالی کاشان قدیمی ترین اثر تاریخی دوران اسلامی این منطقه است.
این مسجد با مناره، دو صفه جنوبی و شمالی، شبستان، جلوخان و سه در تاریخی، با شماره 2015-19/2/1377 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
مسجد «امام علی(ع)» از آثار دوره مغول، قلعه خشتی «سی زان» با وسعتی بیش از یک هکتار به جای مانده از دوره های سلجوقی و تیموری، بقعه «امامزاده محمد» و بقعه مخروطی شکل فیروزه ای آن مربوط به دوره صفویه، از جمله مکان های دیدنی نوش آباد است.
«پل تاریخی اسحاق آباد» که از آثار دوره سلجوقی است، قلعه ها و آب انبارهای متعدد زیبای دوره صفویه و طبیعت زیبای کویر، افزون بر قرار گرفتن در مسیر جاده ترانزیت شمال - جنوب کشور، نوش آباد را به یکی از مقاصد گردشگران داخلی و خارجی تبدیل کرده است.

** قلعه سیزان
این قلعه در شهر نوش آباد واقع در شهرستان آران و بیدگل و در فاصله هفت کیلومتری شهر کاشان قرار دارد.
شهرستان آران و بیدگل در حال حاضر جمعیتی بیش از 12 هزار نفر داشته و از جاذبه های توریستی فراوانی برخوردار است.
این قلعه که از مستحکمترین قلعه های دفاعی محسوب می شود از خشت و گل ساخته شده، دیوارهای ضخیم 4 الی 5 متری و مساحتی بیش از یک هکتار و 9 برج دیده بانی از مشخصات این قلعه است.
در قلعه سیزان مسکوکات دوران صفوی یافت شده ولی آن را از آثار دوران سلجوقی و ایلخانی می دانند و این قلعه در دوران قاجار اقامتگاه خاندان فرزین بوده است.
این قلعه دارای دو ورودی ازشمال شرقی و شمال غربی است اما ورودی اصلی در شمال غربی بوده، این قلعه با هدف دفاع نظامی ساخته شده ولی به مرور زمان کاربری مسکونی پیدا کرده است، بدین معنی که در هنگام حمله دشمن خانواده و مال و منال خویش را برداشته و به درون قلعه پناه می بردند.
در دوران گذشته نفوذ سیلاب قسمت هایی از قلعه را تخریب کرده است.
این قلعه مانند بسیاری از قلعه ها و کاروانسراهای استان اصفهان نیاز به رسیدگی بیشتر دارد.

** پل ساق آباد
پل ساق آباد مربوط به دوره قاجار است و در یک کیلومتری شمال شرق نوش‌آباد واقع شده و این اثر در 10 خرداد سال 1382 با شمارهٔ ثبت 9018 به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
در محدوده شهر نوش آباد بیش از یکصد اثر با ارزش تاریخی وجود دارد که تا کنون بیش از 20 اثر در فهرست آثار ملی ثبت شده و به همین تعداد در حال طی مراحل برای ثبت است.
فراهنگ ** 3079 ** 1071

انتهای پیام /*


١٠:٣٧ - چهارشنبه ٨ فروردين ١٣٩٧    /    شماره : ٧٠٢٠٤٦    /    تعداد نمایش : ٣١٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پايگاه اطلاع رساني ولايت

پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

حجاج بیت اللہ کے نام ولی امر مسلمین حضرت آيت الله خامنه‌اي کا پيغام

پايگاه پژوهشي و اطلاع رساني موسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني(ره)

پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمی سيدعلی خامنه ای «مدظله العالي»

بنياد سعدي

طرح تاپ

جامعة المصطفي العالميه

فرهنگستان زبان و ادب فارسي

كتابخانه ديجيتال يكپارچه

كتابخانه تخصصي تاريخ اسلام و ايران

بنياد انديشه اسلامي

انجمن فارسي آموزان خارجي - بنياد سعدي

فرهنگستان هنر

مركز ساماندهي ترجمه و نشر معارف اسلامي و علوم انساني

اردو ميں خبريں

IRIB

خبرگزاري جمهوري اسلامي

خبرگزاري بين المللي قرآن

خبرگزاري اهل البيت عليهم السلام

خبرگزاري قدس

سازمان ايرانگردي و جهانگردي

سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري

مرکز امور زنان و خانواده (رياست جمهوري)

ايرانيان خارج از کشور

مرکز اطلاعات و آمار زنان

دانشگاه بين المللي امام خميني(ره)

ده مرجع فارسی برای دانلود کتاب‌های الکترونیکی

UsersStats
Visitorsofpage: 560491
Visitorsofday : 31
Visitorsofpage : 917963
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 1.1875

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت