جمعه ٠٨ اسفند ١٣٩٩ فارسي|English|اردو
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|پيوندها|نقشه سايت|تماس با ما
Title
NewsletterSignup
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   
NewsletterSignup


  چاپ        ارسال به دوست

news

گرفتار دانایی فست فودی در حوزه مطالعه شده‌ایم

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، سید عباس صالحی روز دوشنبه در آیین بزرگداشت پانزدهمین سالگرد فعالیت نهاد کتابخانه های عمومی و اختتامیه چهارمین دوسالانه بین المللی کارتن کتاب اظهار داشت: نهادهایی که در زندگی اجتماعی داریم برخی تک ساحتی و برخی چندساحتی هستند و خود این نهادها هم در چند بخش ممکن است فعالیت کنند، گاهی میان بخشی و گاهی فرابخشی اند.
وی افزود: این نوع تقسیم بندی ها در انتظارات از این نهادها اثرگذار است، نهاد کتابخانههای عمومی نیز چند ساحتی و فرابخشی است و با این دید باید از آن انتظار داشت.
صالحی گفت: سازمان کتاب و کتابخوانی کانون و هسته اصلی نهاد است که فعالیت قابل توجهی دارد و مسیر رو به جلو و تکاملی در آن قابل مشاهده است. در حال حاضر بیش از سه هزار کتابخانه داریم و تحولات متنوعی در حوزه های مختلف صورت گرفته است.
وی افزود: تعداد 42 میلیون کتاب در این کتابخانه ها موجود است که قابل مقابسه با قبل از انقلاب نیست، اما این فعالیت ها باید چشمگیرتر شود.
وزیر ارشاد گفت: نکته دیگر اینکه نهاد کتابخانه ها یک نهاد موثر در حوزه کودکان و نوجوانان است، هرمقدار که خانواده ها هسته ای تر می شوند اهمیت حوزه کودک و نوجوان جدی تر می شود. کشور و آینده ما به بحث کودکان و نوجوانان پیوند عمیق می خورد.
وی افزود: نهاد کتابخانه ها در حوزه کودک و نوجوان نهاد مهمی است، با برنامه ریزی های این نهاد می توانیم آینده کشور و ساز و کارش را مطمئن تر داشته باشیم در کنار مدرسه و دیگر نهادهای مسئول باید نهاد را یک نهاد مهم تلقی کرد.
وزیر ارشاد به تجهیز کتابخانه های عمومی به بخش کودک و نوجوان اشاره کرد و گفت: این رویکرد جدید نهاد در گام دوم انقلاب است و البته احتیاج به نوآوری و نوسازی های بیشتر دارد که بتوانیم در حوزه کودکان و نوجوانان تاثیرگذاری بیشتری داشته باشیم.
صالحی گفت: نهاد کتابخانه ها یک باشگاه تجمع ساز فرهنگی است که می تواند موج ها و رویش هایی ایجاد کند. فراتر از جنسیت، قومیت و مذهب در کشور و به عنوان باشگاه فرهنگی ایرانیان کار کند، کمتر جایی داریم با این گستره فرهنگی شهر و روستا که بتوانیم به عنوان یک باشگاه فرهنگی ایرانیان با محوریت کتاب عمل کنیم.
وی افزود: نهاد کارهایی خوبی را در این زمینه آغاز کرده و فعالیت ها در حوزه های متنوعی که بتواند این نهاد را در قالب باشگاه فرهنگی ایرانیان فعال کند انجام شده اما نیاز به ایده های بیشتر و موثرتر است.
صالحی گفت: نهاد کتابخانه ها در عین اینکه یک سازمان کتابخوانی و باشگاه فرهنگی ایرانیان است یک نهاد اجتماعی نیز هست که با کتاب کارش را پیش می برد.
وی افزود: بحث توسعه انسانی برای همه کشورها مهم است؛ زیرا این نوع توسعه مقدم بر همه توسعه ها و دریچه رشد و توسعه همه جانبه است، بدون این توسعه پیشرفت اتفاق نمی افتد.
وی گفت: اما متغیرهای توسعه انسانی مقولاتی چون مشارکت جمعی است، حسن روابط اجتماعی با همسالان و ناهمسالان رکن توسعه انسانی است و تقویت مهارت های فردی و اجتماعی، مشارکت مدنی و اجتماعی دیگر متغیرهای این توسعه است که نهاد کتابخانه ها می تواند در تحقق این متغیرها بسیار اثرگذار باشد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در حوزه آسیب های اجتماعی که ما هم متاسفانه کم نداریم حتما نهاد می تواند موثر باشد که اخیرا کارهای خوبی در شهرهای مختلف انجام داده است.
وی به چگونگی مواجهه نهاد با آسیب های اجتماعی اشاره کرد و گفت: این نهاد در سطحی مثل تقویت روابط انسانی با ترویج مطالعه و حضور در کتابخانه ها می تواند موثر باشد و از منظر یک نهاد اجتماعی می تواند به کمک خانواده و مدرسه بیاید.
صالحی اظهار داشت: ما به نهادهای مکمل خانواده نیاز داریم، گسست خانواده جامعه را در معرض فروپاشی قرار می دهد. همچنین گپ و گفت کودک با خانواده و آشتی دادن خانواده و کتابخانه از اقدامات مهمی است که نهاد می تواند انجام دهد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: گرفتار خاموشی نگران کننده درون خانواده هستیم که باید با کلمات مفید و خوب پر شود و بخشی از آن از حوزه کتاب بر می خیزد.
صالحی در بخش دیگری از سخنان خود به جشنواره کارتن کتاب اشاره کرد و گفت: حوزه کارتن ترکیب ظرفیت های هنر و رسانه را دارد، تکاملی که از لحاظ تعداد و حضور بین المللی در این عرصه داریم قابل توجه است، این فضا به عنوان انفرادی و جمعی می تواند فعال باشد و فعالان با هزینه کم و با خلاقیت می توانند کار کنند، ظرفیت نسبی از لحاظ رقابت و ارزش افزوده به وجود آورده و خوشحالیم امروز به حوزه کتاب هم وارد شده است.
وی افزود: همانگونه که گرفتار تغذیه فست فودی فیزیکی یا سیری کاذب هستیم، در حوزه خواندن هم گرفتار دانایی فست فودی هستیم؛ سریع، آسان و مضر، به سرعت به نقطه ای رسیده ایم که بیش از چند خط خواندن را تحمل نمی کنیم و ذهن بیش از چند پاراگراف را تحمل نمی کند، در فضای منطقه ای، ملی و جهانی گرفتار این مخاطره ایم و کارتون یکی از رسانه های هنری موثر برای هشدار دادن این فضاست.
به گزارش ایرنا، چهارمین دوره دوسالانه بین‌المللی کارتون کتاب با موضوعات «کتاب و شهر»، «کتاب و زندگی»، «کتاب و خانواده»، «کتاب و کودک»، «کتاب و کتابخانه»، «کتاب و کتابدار»، «کتاب و رسانه» و «کتاب و آینده یا امید» برگزار شد. 
در چهارمین دوره این جشنواره بنا بر انتظار، شاهد حضور هنرمندانی برجسته از 73 کشور جهان بودیم که بیشترین شرکت کنندگان خارجی به ترتیب از کشورهای ترکیه 80نفر، اندونزی 54 نفر و چین 39 نفر و برزیل با 31 نفر بوده اند. در مجموع 733 هنرمند در این دوره شرکت کرده و دو هزار و 49 اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که این آثار از 237 هنرمند ایرانی و 496 هنرمند خارجی بود. 
بسیاری از چهره های شاخص عرصه کارتون از جمله «میخاییل کنتوریوس» بهترین کاریکاتوریست 2018 اروپا از یونان در این جشنواره شرکت کردند. داوری بخش داخلی این دوره از جشنواره را سامان ترابی و علیرضا پاکدل نفرهای اول دو سالانه دوم و سوم و بهمن عبدی و داوری بخش آثار خارجی را «میخائیل زلاتکوفسکی» از روسیه و هیکابی دمیرچی از ترکیه برعهده داشتند.


١٥:١٩ - دوشنبه ٢٠ اسفند ١٣٩٧    /    شماره : ٧٢٥١٢٣    /    تعداد نمایش : ١٣٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پايگاه اطلاع رساني ولايت

پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

حجاج بیت اللہ کے نام ولی امر مسلمین حضرت آيت الله خامنه‌اي کا پيغام

پايگاه پژوهشي و اطلاع رساني موسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني(ره)

پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمی سيدعلی خامنه ای «مدظله العالي»

بنياد سعدي

طرح تاپ

جامعة المصطفي العالميه

فرهنگستان زبان و ادب فارسي

كتابخانه ديجيتال يكپارچه

كتابخانه تخصصي تاريخ اسلام و ايران

بنياد انديشه اسلامي

انجمن فارسي آموزان خارجي - بنياد سعدي

فرهنگستان هنر

مركز ساماندهي ترجمه و نشر معارف اسلامي و علوم انساني

اردو ميں خبريں

IRIB

خبرگزاري جمهوري اسلامي

خبرگزاري بين المللي قرآن

خبرگزاري اهل البيت عليهم السلام

خبرگزاري قدس

سازمان ايرانگردي و جهانگردي

سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري

مرکز امور زنان و خانواده (رياست جمهوري)

ايرانيان خارج از کشور

مرکز اطلاعات و آمار زنان

دانشگاه بين المللي امام خميني(ره)

ده مرجع فارسی برای دانلود کتاب‌های الکترونیکی

UsersStats
Visitorsofpage: 644767
Visitorsofday : 404
Visitorsofpage : 1022259
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 1.7656

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت