جمعه ٠٨ اسفند ١٣٩٩ فارسي|English|اردو
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|پيوندها|نقشه سايت|تماس با ما
Title
NewsletterSignup
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   
NewsletterSignup


  چاپ        ارسال به دوست

news

65 هزار هکتار از اراضی همدان در معرض بیابانی شدن است

به گزارش ایرنا، اسفندیار خزایی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران بیان کرد: بیابان به عرصه هایی اطلاق می شود که میزان بارش در آن مکان ها زیر 100 میلیمتر در سال باشد همچنین بر اثر تخریب، چرای مفرط، تراکم بهره بردار در سطح و خشکسالی متمادی سرزمین تبدیل به بیابان شده باشد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان یادآوری کرد: به منظور پیشگیری از توسعه بیابان از سال 92 فعالیت ها آغاز شد و در این راستا ابتدا مدیران کل سازمان جنگل ها در بازدید از عرصه های همدان، بیابانی شدن این عرصه ها را پذیرفتند.
خزایی اضافه کرد: پس از مطالعات علمی صورت گرفته مشخص شد از 65 هزار هکتار 15 هزار هکتار کانون اصلی بیابان هستند بنابراین برای اجرای برنامه های جامع آبخیزداری و کاشت گونه های مقاوم در این محدوده ها برنامه ریزی شد.
وی گفت: برای 500 هکتار از این مناطق اجرای طرح های اصلاحی، احیایی، قرق، کم کردن بهره بردار با هدف بازگشت به وضعیت اولیه در چند «سامان عرفی» پیش بینی شد. 
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان افزود: بنابراین کشت گونه هایی راهبردی بومی و مقام به کم آبی و شوری خاک نظیر «اتریپلکس»، «قره داغ» و «کام فروزما» که برای حفاطت خاک و چرای دام مفید هستند در این مناطق صورت گرفت.
خزایی خاطر نشان کرد: برخی از بهره برداران مراتع در برابر اجرای برنامه های اصلاحی و احیایی جنگلی و مرتعی مانع تراشی می کردند.
وی اضافه کرد: برخی از بهره برداران که احتمال می دادند منافع آنها به خطر می افتد نیز در برابر قُرق توسط منابع طبیعی مقاومت می کنند. 
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان تاکید کرد: اولویت اصلاحی و احیای منابع طبیعی برای جاهایی است که به علت فشار بی رویه دام تخریب شده است.
خزایی یکی از چالش بزرگ جهان را تغییر دما دانست و توضیح داد: با وجود نرمال شدن بارش در کشور اما الگوی بارشی از برف به باران تغییر یافته است.
وی افزود: تغییر آب و هوا به خاطر استفاده زیاد از انرژی اتفاق افتاده و با توجه به قرار گرفتن ایران در کمربند خشک باید برای مدیریت این چالش برنامه ارائه کرد. 
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان ادامه داد: موفق شدن نهضت درختکاری به مشارکت مردم بستگی دارد و نگهداری درخت مهمتر از کاشت آن است. 
خزایی گفت: دولت برای توفیق در کاشت نهال، این مولفه را به سمن ها، نهادها، ادارات، نیروهای مسلح، مدارس و شهرداری ها محول کرده است.
وی اضافه کرد: 27 هزار گونه چند همچون گردو و بادام در فضای سبز، جنگلی کشت می شود؛ همچنین 200 هزار صنوبر هم آماده کاشت است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان افزود: گونه صنوبر آب بر بوده و برخی شهرستان ها به علت کمبود آب زمینه کاشت ندارند، اما گونه راهبردی برای تولید چوب و کاغذ به شمار می رود. 
خزایی بیان کرد: 50 هزار گونه از خارج از استان وارد شده و در فضای سبزی همزمان با هفته منابع طبیعی کشت می شود.
وی ادامه داد: 600 هزار بوته آویشن در 17 زیر حوزه کشت می شود که با طبیعت همخوان بوده و نیازی به آبیاری ندارند.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیرداری همدان تاکید کرد: اجرای طرح های آبخیزداری و افزایش پوشش گیاهی تا 30 برابر می تواند از برو سیلاب جلوگیری کند.
وی اضافه کرد: هر هکتار آبخیزداری موجب 81 متر مکعب استحصال آب و جذب 270 مترمکعب آب در سفره های زیر زمینی و جلوگیری از بروز سیلاب می شود.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان افزایش 100 کیلوگرمی علوفه، کنترل 2 تن فرسایش خاک در هر هکتار را از دیگر مزیت های طرح های آبخیزداری برشمرد.
خزایی با بیان اینکه «منابع طبیعی بزرگ ترین سرمایه ملی» شعار امسال هفته منابع طبیعی است گفت: بزرگترین اقدام در راستای حمایت از منابع طبیعی اختصاص 166 میلیارد و 400 میلیون ریال از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح های آبخیزداری این استان است. 
وی افزود: ضعیف ترین بهره برداران در عرصه منابع طبیعی فعالیت دارند چرا که نوع بهره برداری آنها تنها چرای دام بوده است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان اضافه کرد: این اداره کل با اجرای طرح های مرتع داری، بر روی علمی شدن این کار تلاش کرده تا علاوه بر پایداری مرتع از آن به بهترین نحو استفاده شود.


١٥:٤٠ - دوشنبه ١٣ اسفند ١٣٩٧    /    شماره : ٧٢٤٦٧٤    /    تعداد نمایش : ٨١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پايگاه اطلاع رساني ولايت

پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

حجاج بیت اللہ کے نام ولی امر مسلمین حضرت آيت الله خامنه‌اي کا پيغام

پايگاه پژوهشي و اطلاع رساني موسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني(ره)

پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمی سيدعلی خامنه ای «مدظله العالي»

بنياد سعدي

طرح تاپ

جامعة المصطفي العالميه

فرهنگستان زبان و ادب فارسي

كتابخانه ديجيتال يكپارچه

كتابخانه تخصصي تاريخ اسلام و ايران

بنياد انديشه اسلامي

انجمن فارسي آموزان خارجي - بنياد سعدي

فرهنگستان هنر

مركز ساماندهي ترجمه و نشر معارف اسلامي و علوم انساني

اردو ميں خبريں

IRIB

خبرگزاري جمهوري اسلامي

خبرگزاري بين المللي قرآن

خبرگزاري اهل البيت عليهم السلام

خبرگزاري قدس

سازمان ايرانگردي و جهانگردي

سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري

مرکز امور زنان و خانواده (رياست جمهوري)

ايرانيان خارج از کشور

مرکز اطلاعات و آمار زنان

دانشگاه بين المللي امام خميني(ره)

ده مرجع فارسی برای دانلود کتاب‌های الکترونیکی

UsersStats
Visitorsofpage: 644778
Visitorsofday : 415
Visitorsofpage : 1022270
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 1.4844

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت