سه شنبه ٠٤ تير ١٣٩٨ فارسي|English|اردو
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|پيوندها|نقشه سايت|تماس با ما
Title
NewsletterSignup
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   
NewsletterSignup


  چاپ        ارسال به دوست

news

نمایشگاه کتاب مسیر مناسبی برای توسعه روابط با قطر است

محسن جوادی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در دوحه ، افزود : روابط فرهنگی ما با قطر در حال حاضر به نوعی تعریف شده است که از تحولات جدید یکدیگر در زمینه های مختلف فرهنگی به ویژه در صنعت چاپ و نشر اگر نگوییم بی اطلاع ، کم اطلاع هستیم .
وی اظهار داشت : طی سالهای گذشته نویسندگان جوان و قدرتمندی در هر دو کشور پا به عرصه گذاشته اند که شناخت آنها از یکدیگر می تواند ظرفیت های مغفول طرفین در زمینه مبادلات فرهنگی به ویژه در امور مربوط به کتاب را آشکار تا امکان استفاده مطلوب از آن ایجاد شود.
جوادی که به عنوان میهمان ویژه ایران در بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی دوحه شرکت کرده است ، گفت : به همین منظور تلاش می کنیم تا با انجام برنامه های متنوع فرهنگی از جمله دعوت از نویسندگان قطری برای حضور در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران که اردیبهشت ماه سال آینده برگزار می شود ، زمینه همکاری های بیشتر بین نسل جوان دو کشور را فراهم کنیم.
به گفته معاون فرهنگی وزارت ارشاد، مقامات قطری علاقمند به مشارکت در نمایشگاه تهران هستند و روابط خوب دو کشور طی دو سال اخیر هم به این علاقه افزوده است لذا می بایست در برنامه های آتی فرهنگی کشور از طریق اقداماتی مانند توجه بیشتر به مبادله آثار، جایی برای این علاقه مندی باز کرد.
وی گفت : تمرکز بر روی کالاهای فرهنگی از جمله کتاب از سیاست های اصلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و به نظر می رسد بخش زیادی از آثار هنری ما به لحاظ ذائقه به کشورهای عربی به ویژه قطر نزدیک است لذا این کشور می تواند بازار خوبی برای تولیدات فرهنگی ایران و بالعکس باشد .
جوادی با بیان اینکه اگر اقتصاد فرهنگ در کشور را وسیع تر در نظر بگیریم امکان مبادله آثار هنرمندان و نویسندگان دو کشور فراهم خواهد شد، گفت : یکی دیگر از زمینه های توسعه روابط فرهنگی میان دو کشور حوزه بازیهای رایانه ای است که در حال حاضر ایران در این زمینه دستاوردهای خوبی کسب کرده است .
معاون فرهنگی وزارت ارشاد درباره نمایشگاه بین المللی کتاب قطر هم اظهار داشت : این نمایشگاه امتیازات خوبی مانند حضور پر رنگ ناشران کشورهای اسلامی ، آخرین کتاب های منتشره در جهان اسلام، دسترسی آسان و فضای مناسب داشت و اگر چه انجام برخی اقدامات برای بهتر شدن نمایشگاه لازم بود اما به نظر من وزارت فرهنگ قطر به خوبی از عهده برگزاری این نمایشگاه بین المللی بر آمده است و ما به دنبال استفاده از نکات مثبت این آن هستیم.
وی اضافه کرد : از قضا بسیاری از ناشران حاضر در نمایشگاه کتاب قطر، تجربه حضور در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران را هم دارند و در گفت وگوی حضوری با آنان علاقه مندی خود را برای حضور مجدد در تهران اعلام کردند. آنها حضور در تهران را مغتنم می دانند چرا که این نمایشگاه بازار خوبی برای آنها محسوب می شود و تجربه متفاوتی را نصیب آنان می کند و استقبال گسترده مردم از نمایشگاه هم برایشان جذاب است .
معاون وزارت ارشاد در عین حال گفت که در حال حاضر مشکلاتی در زمینه برپایی نمایشگاه کتاب تهران وجود دارد که امیدواریم در دوره جدید این مسائل را بر طرف کنیم .
جوادی درباره کیفیت حضور ناشران ایرانی در نمایشگاه کتاب دوحه هم گفت که به نظرم در اندازه ظرفیت های واقعی خود در این نمایشگاه شرکت نکردیم . می توانستیم بهتر شرکت کنیم اما این امر محقق نشد.
وی در پاسخ به این سوال که دلیل این امر چیست ، اظهار داشت : نگاه ما بیشتر معطوف به نمایشگاههای معروف کتاب در جهان است در حالی که اگرنگاه جامع خود را به سمت منطقه از جمله قطر برگردانیم موفق تر خواهیم بود.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تقویت بخش خصوصی و حمایت از فعالیت آنان را یکی دیگر از راههایی برشمرد که می تواند ظرفیت های حضور ناشران ایرانی در نمایشگاههای مختلف را تقویت کند .
جوادی ابراز امیدواری کرد با اجرای برنامه های دقیق و جامع تر مسیر حضور ناشران ایرانی در نمایشگاههای منطقه وجهان هموارتر شود تا نمایندگان بهتری برای کتاب ایرانی باشند. 
بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب دوحه روز پنجشنبه 8 آذر با حضور رییس مجلس شورا و وزیر فرهنگ و ورزش قطر ، سفرای خارجی و ناشران داخلی و خارجی در محل نمایشگاههای بین المللی قطر افتتاح شد.
"احمد بن عبدالله بن زید آل محمود" رییس مجلس شورا و "صلاح بن غانم العلی" وزیر فرهنگ و ورزش قطر بعد از افتتاح نمایشگاه بین المللی کتاب دوحه با استقبال "محسن جوادی" معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان از غرفه های ناشران ایرانی در این نمایشگاه بازدید کردند.
همچنین "جاسم احمد البوعینین" رییس نمایشگاه بین المللی کتاب دوحه در دیدار معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تحسین دستاوردهای ارزنده جمهوری اسلامی ایران در زمینه برپایی نمایشگاه های بین المللی کتاب، خواستار استفاده از تجارب کشورمان در این زمینه شد .
معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم با تقدیر از برگزاری مطلوب نمایشگاه بین المللی کتاب دوحه و ابراز خرسندی از حضور ناشران ایرانی در آن، آمادگی کشورمان برای توسعه روابط فرهنگی دو کشور به ویژه همکاری های مربوط به کتاب را اعلام کرد.
محسن جوادی گفت : ما موفقیت شما را موفقیت خود می دانیم و حاضر هستیم در این ارتباط همه نوع همکاری با برادران خود در قطر داشته باشیم .
جوادی با دعوت از البوعینین و سایر مسئولین دست اندر کار نمایشگاه دوحه برای حضور در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران که اردیبهشت ماه سال آینده در تهران برگزار خواهد شد، از همکاریهای او با ناشران ایرانی حاضر در نمایشگاه تشکر و ابراز امیدواری کرد که روابط فرهنگی دو کشور طی سالهای آینده شاهد رشد و شکوفایی بیشتر باشد.
بر اساس اعلام وزارت فرهنگ و ورزش قطر که متولی برپایی این نمایشگاه است مجموعا 427 انتشاراتی از داخل و 30 کشور خارجی در نمایشگاه امسال که 10 روز ادامه خواهد داشت ، حضور دارند.
در این نمایشگاه علاوه بر رایزنی فرهنگی ایران در دوحه ، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، انتشارات احسان ، دار الثقافه و الفن الایرانی و انتشاراتی کانی مهر از ایران حضور دارند .
کتابهایی که شرکت های انتشاراتی ایرانی در این نمایشگاه عرضه کرده اند عمدتا شامل موضوعاتی از قبیل فرهنگ و هنر ایرانی ، ادبیات ، گردشگری و ایران شناسی است .
در نمایشگاه امسال کتاب دوحه ، فدراسیون روسیه به عنوان میهمان ویژه این نمایشگاه معرفی و به بخش کودکان هم توجه ویژه ای شده است .


٢٢:١٢ - دوشنبه ١٢ آذر ١٣٩٧    /    شماره : ٧١٩٠٨٩    /    تعداد نمایش : ٤٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پايگاه اطلاع رساني ولايت

پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

حجاج بیت اللہ کے نام ولی امر مسلمین حضرت آيت الله خامنه‌اي کا پيغام

پايگاه پژوهشي و اطلاع رساني موسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني(ره)

پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمی سيدعلی خامنه ای «مدظله العالي»

بنياد سعدي

طرح تاپ

جامعة المصطفي العالميه

فرهنگستان زبان و ادب فارسي

كتابخانه ديجيتال يكپارچه

كتابخانه تخصصي تاريخ اسلام و ايران

بنياد انديشه اسلامي

انجمن فارسي آموزان خارجي - بنياد سعدي

فرهنگستان هنر

مركز ساماندهي ترجمه و نشر معارف اسلامي و علوم انساني

اردو ميں خبريں

IRIB

خبرگزاري جمهوري اسلامي

خبرگزاري بين المللي قرآن

خبرگزاري اهل البيت عليهم السلام

خبرگزاري قدس

سازمان ايرانگردي و جهانگردي

سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري

مرکز امور زنان و خانواده (رياست جمهوري)

ايرانيان خارج از کشور

مرکز اطلاعات و آمار زنان

دانشگاه بين المللي امام خميني(ره)

ده مرجع فارسی برای دانلود کتاب‌های الکترونیکی

UsersStats
Visitorsofpage: 506586
Visitorsofday : 231
Visitorsofpage : 857602
Onlinevisitors : 10
PageLoad : 1.8906

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت