دوشنبه ٢٨ خرداد ١٣٩٧ فارسي|English|اردو
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|پيوندها|نقشه سايت|تماس با ما
Title
NewsletterSignup
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   
NewsletterSignup


  چاپ        ارسال به دوست

رويدادهاي علمي، فرهنگي، هنري ايران

مدیران در اتاق های خود نماز نخوانند

مدیران در اتاق های خود نماز نخوانند

 

قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور با یادآوری فضیلت برگزاری نماز به صورت جماعت به مدیران کشور توصیه کرد در اتاق های خود نماز نخوانند بلکه در کنار کارکنان و با حضور در نماز جماعت به اقامه نماز بپردازند.

 

به گزارش خبرنگار معارف ایرنا، محمود مظفر روز سه شنبه در نشست خبری بیست و ششمین اجلاس سراسری نماز گفت: نماز در کشور ما به ویژه در حوزه مدیران در حاشیه است و ما تلاش می کنیم تا این فریضه به عنوان اصل در نگاه مدیران قرار بگیرد.
وی افزود: با توجه به اینکه نماز در حوزه مدیران در حاشیه قرار دارد از ابتدای امسال طرح آموزشی «مکنت» برای مدیران ارشد و میانی همچون استانداران، فرمانداران، معاونان وزیران و مدیران کل اجرا کردیم.
مظفر بیان داشت: متاسفانه هنوز در همایش ها و جلسات که گاهی تا بعد از وقت اول نماز طول می کشد توجهی به این فریضه نمی شود که امیدوارم با توجه به طرح آموزشی مکنت شاهد تاثیرات این طرح باشیم.
نام «مکنت» در این طرح برگرفته از آیه 41 سوره حج مربوط به حکومت صالحان است که می فرماید «الذین ان مکناهم فی الارض اقاموا الصلوه و اتوا الزکوه و امروا بالمعروف و نهوا عن المنکر و لله عاقبه الامور» یعنی چون در زمین به آنان توانایی دهیم، نماز برپا می دارند و زکات می دهند و به کارهای پسندیده وامی دارند و از کارهای ناپسند باز می دارند، و فرجام همه کارها از آنِ خداست.
مظفر گفت: مدیران دارای مکنت هستند که الگوی دیگران بوده و می توانند کارهای تشویقی انجام دهند.
وی از موفقیت اجرای این طرح در میان مدیران سخن گفت و افزود: کارکنان همواره یک سوال می پرسند که ما همیشه در نماز جماعت شرکت می کنیم ولی حضور مدیران تاثیر بیشتری دارد و لذا از این مساله الگو گرفتیم و طرح مکنت را اجرا کردیم.

** نگاهی به دستاوردهای اجلاس نماز
قائم مقام ستاد اقامه نماز در پاسخ به سوال دیگر ایرنا مبنی بر دستاوردهای اجلاس نماز گفت: اجلاس های نماز در سال های گذشته دستاوردهای بسیاری داشته است که از جمله می توان به ساخته شدن نمازخانه های بین راهی اشاره کرد یا در یک سال باعث شد تا بسیاری از هنرمندان و نویسندگان به موضوع نماز بپردازند.
وی درباره دستاوردهای بیست و پنجمین اجلاس سراسری نماز که سال گذشته در استان البرز و با موضوع نماز و آسیب های اجتماعی برگزار شد، اظهار داشت: با توجه به اهمیت موضوع و فراگیری آن چندین کتاب، مقاله و پژوهش تالیف و جلساتی نیز برای برخی از گروه های آسیب پذیر برگزار شد که می توان به گروه های معتادان گمنام یا زندانیان اشاره کرد که در مورد اخیر با همکاری سازمان زندان ها برنامه هایی برای زندانیانی که آزاد می شدند، ترتیب داده شد.
مدیرعامل انتشارات ستاد اقامه نماز افزود: همچنین مستندها و کلیپ هایی تلویزیونی با موضوع نماز و پیشگیری از آسیب های اجتماعی تولید شد و با همکاری سازمان بهزیستی نیز برنامه هایی برای برخی از اقشار آسیب پذیر اجرا شد.
وی مهمترین هدف از این فعالیت ها را جریان سازی در این زمینه دانست تا مسئولان و کارشناسان برای موضوع آسیب های اجتماعی برنامه ریزی کنند.

** حمایت از صد پژوهش با موضوع نماز
مظفر همچنین درباره میزان ارتباط ستاد اقامه نماز با نهادهایی که با مسجد مرتبط هستند، به خبرنگار ایرنا گفت: دوره های آموزشی با همکاری حوزه های علمیه برای ائمه مساجد برگزار می شود و برای بسیج به ویژه گروه های صالحین با سازمان بسیج تعاملاتی داریم.
وی درباره همکاری ستاد با دانشگاه ها گفت: در شاخص های ارزیابی دستگاه ها در بخش های وزارت علوم، بهداشت، آموزش و پرورش و دانشگاه های آزاد امتیازی را برای پژوهش و کارهای علمی قرار دادیم که طی یک سال گذشته از صد پژوهش با موضوع نماز حمایت شد.

** فضای مجازی یک منبر میلیونی است
قائم مقام ستاد اقامه نماز با بیان جزئیاتی از برگزاری بیست و ششمین اجلاس سراسری نماز گفت: این اجلاس پنجشنبه آینده، 30 آذر در بندرعباس مرکز استان هرمزگان با پیام رهبر معظم انقلاب آغاز می شود.
وی موضوع این اجلاس را نماز و فضای مجازی اعلام کرد و با اشاره به ویژگی های فضای مجازی گفت: از سال گذشته برای ترویج نماز در فضای مجازی فعالیت های ستاد را گسترش دادیم و معتقدیم فضای مجازی یک منبر میلیونی است و فرصتی تلقی می شود که در زمان و مکان محصور نمی شود و اکثر مخاطبان آن جوانان و نوجوانان هستند.
مدیرعامل مجمع خیرین مسجدساز افزود: امسال بیش از دو هزار و 800 اثر به دستمان رسید که 70درصد آثار مربوط به جوانان و نوجوانان است و 60درصد صاحبان آثار نیز آقایان هستند.
وی همچنین گفت: تولیدات بیش از 200 موسسه و شرکت خصوصی نیز به دبیرخانه ارسال شده که از جمله می توان به ربات نماز، دانشنامه نماز و اپلیکیشن هایی همچون مسجدیاب، قرائت نماز، معلولان، مسابقه نماز بهتر اشاره کرد.
مظفر با بیان این که 100 اثر از آثار رسیده برای معرفی و جایزه انتخاب شده، افزود: 455 اثر مربوط به طرح های گرافیکی، 286 اثر مربوط به آثار نمایشی مانند انیمیشن، گیف و مانند آن، 152 نرم افزار و اپلیکیشن، 86 محصول چندرسانه ای،500 اثر از کانال ها و سایت ها و 243 ایده و تجربه است.
مدیرعامل انتشارات ستاد اقامه نماز از انتشار 20 عنوان کتاب با موضوع نماز در یک سال اخیر خبر داد و گفت: این کتاب ها با توجه به مشکلات چاپ و پائین بودن شمارگان کتاب بالغ بر 300 هزار نسخه است و 50 عنوان کتاب نیز تجدیدچاپ شده است.

** نماز صبح در دو هزار مسجد احیا شد
مدیرعامل مجمع خیرین مسجدساز افزود: بر اساس بررسی های صورت گرفته در سه سال گذشته این نکته مشخص شد که یکی از مشکلات مسجد برقرار نبودن نماز جماعت صبح است که ضمن هماهنگی با سازمان تبلیغات اسلامی کارهای آموزشی انجام شد و توانستیم دو هزار نماز جماعت صبح را در مساجد کشور احیا کنیم.
وی همچنین از راه اندازی نهضت مردمی مسجدسازی سخن گفت و اظهار داشت: ترویج و تبلیغ برای ساخت مساجد ارزان، سبک و کم هزینه در مناطق محروم و پرجمعیت در این راستا صورت می گیرد و معتقدیم اگر هر کسی فقط هزار تومان کمک کند سالانه می توان یک میلیارد تومان اعتبار برای ساخت مسجد کسب کرد و 100 مسجد ساخت.

** در مقابل توطئه های دشمن آنلاین باشیم
مسعود دریس مدیر فضای مجازی ستاد اقامه نماز گفت: برای ترویج نماز در فضای مجازی معتقدیم آفلاین بودن در مقابل دشمن آنلاین جایز نیست و حرکت منفعلانه و بدون شناخت در این فضا ما را به نتیجه نمی رساند.
وی افزود: به همین منظور حضور تاثیرگذار با تولید محتوای اسلامی متقن و جذاب با توجه به اسناد بالادستی کشور ضروری است و تلاش ستاد در راستای آموزش عمومی و فرهنگسازی در جهت بالابردن سواد رسانه ای نمازیاوران، هوشیاری مخاطبان درباره مخاطرات فضای مجازی در اجلاس امسال بررسی می شود.
دریس عنوان گذاری این اجلاس را به منظور حضور آگاهانه، عالمانه، مسئولانه و هوشمندانه در فضای مجازی و بسترسازی برای استفاده از توانایی های جوانان در این عرصه برشمرد و گفت: ایجاد گفتمان سازی و استفاده از فرصت ها در یک فضای رقابتی از دیگر اهداف اجلاس امسال است.

** تولید پنج هزار محتوای نمازی
وی با ارائه گزارشی از عملکرد ستاد اقامه نماز در فضای مجازی گفت: در بخش تولید محتوا در سال جاری بیش از پنج هزار محتوای نمازی در قالب های پادکست، گیف، استیکر، تابلوگرافیک، موشن گرافیک، کلیپ، پوستر و نشریات الکترونیکی تولید شده است.
مدیر امور استان های ستاد اقامه نماز با اشاره به تنوع قالب های این تولیدات گفت: مستندبودن محتوای تولیدی، توجه به مخاطب، پرداخت مناسبتی به محتواهای تولیده شده، به روز بودن مطالب و ارائه سلسله مباحث مفید و کاربردی از ویژگی های این تولیدات است.
وی افزود: در بخش توزیع نیز با استفاده از تمام ظرفیت های ممکن در فضای مجازی تلاش کرده ایم تا فرهنگ نماز را در شبکه های اجتماعی مانند آپارات، اینستاگرام، تلگرام و سروش ترویج کنیم.
دریس همچنین گفت: شبکه ملی مبلغین نماز با عنوان «پلاک 17» به همین منظور راه اندازی شده و 400 مبلغ مذهبی از سراسر کشور با تشکیل شبکه ای به توزیع مطالب مربوط به نماز اقدام می کنند.
وی جامع ترین ربات با موضوع نماز در کشور را کاری از ستاد اقامه نماز دانست که با عنوان «قرار 17» راه اندازی شده و گفت: دو هزار محتوای جذاب و متناسب با نیاز مخاطبان با هزار و 440 نفر ساعت تولید شده است.

** ربات نمازنیوز رونمایی شد
دریس همچنین از ربات نمازنیوز در این مراسم رونمایی کرد و گفت: این ربات با رویکرد اطلاع رسانی درباره جدیدترین اخبار نماز در کشور آغاز به کار می کند و کاربران ضمن دیدن بخشی از خبر می توانند برای دیدن تمام خبر به سایت ستاد اقامه نماز مراجعه کنند.
این مقام مسئول از اپلیکیشن «قرار17» به عنوان فرصتی یاد کرد که بزرگترین مسابقه عکس نماز بر روی همین اپلیکیشن برگزار شد.
وی اپلیکیشن شیوه های دعوت به نماز را برای آموزش از راه دور مفید دانست و گفت: این اپلیکیشن برگرفته از کتاب شیوه های دعوت به نماز حجت الاسلام محسن قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز است و سوالاتی در آن مطرح می شود و کاربران با پاسخ دادن به سوالات می توانند رکورد کسب کنند و با سایر رکوردداران آشنا شوند.
در پایان این نشست از خبرنگاران فعال در حوزه نماز تجلیل شد و لوح تقدیر به خبرنگاران ایکنا، ایسنا و تسنیم اهداء شد.

** آشنایی با محورهای اجلاس نماز و فضای مجازی
ستاد اقامه نماز بیست و ششمین اجلاس سراسری نماز را با موضوع نماز و فضای مجازی به منظور جریان‌سازی و نهضت تولید محتواهای متنوع در زمینه نماز و توزیع در بین مخاطبان برگزار می کند.
برگزارکنندگان این اجلاس ضمن شناسایی، سازماندهی، تشویق و ترغیب فعالان فضای مجازی در زمینه ترویج نماز به تولید و نشر محتواهای فاخر در فضای مجازی و ایجاد بانک ایده و تجربیات موفق در زمینه تولید و توزیع محتواهای نماز در فضای مجازی می پردازند.
فعالان فضای مجازی، نخبگان، حوزویان و دانشگاهیان، صاحبنظران و متخصصان حوزه فناوری اطلاعات و تولید و نشر محتوای دیجیتال از مخاطبان اصلی این اجلاس هستند.
محورها و موضوع های این اجلاس در بخش‌های تولید محتوای نمازی برگرفته از آیات و روایات در زمینه های آثار نمایشی ( پویانمایی، موشن گرافیک، رئال، گیف gif)، طرح‌های گرافیکی ( تابلو مقاله، پوستر، اینفوگرافیک)، پادکست های صوتی و استیکرهای نمازی است و علاقه‌مندان در زمینه تولید نرم افزارهای تلفن همراه و رایانه ای آثار خود را در زمینه هایی همچون بازی و سرگرمی، فرهنگی و آموزشی و چند رسانه ای به دبیرخانه اجلاس ارسال کردند.
یکی دیگر از محورهای این فراخوان در زمینه توزیع و نشر محتواهای نمازی است و علاقه‌مندان در زمینه های شبکه سازی موضوع نماز در شبکه های اجتماعی در بین اشخاص حقیقی و حقوقی (وبگاه ها و نرم افزارهای تعاملی تلفن همراه)، نشر محتواهای نمازی از طریق ساخت وب سایت های تخصصی نماز، ایجاد کانال‌ها و گروه های تخصصی نماز در نرم افزارهای پیام رسان تلفن همراه و همچنین اشتراک گذاری و بازنشر محتوای نمازی در وبگاه ها و شبکه‌های اجتماعی تحت وب و نرم افزارهای تعاملی تلفن همراه آثار خود را ارسال کردند.


فراهنگ ** 1085** 1003**1055
خبرنگار: محمد رضا جعفرملک**انتشار: زینب کارگر

انتهای پیام /*


١٨:٣٩ - سه شنبه ٢١ آذر ١٣٩٦    /    شماره : ٦٩٣٦٩٧    /    تعداد نمایش : ٥٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پايگاه اطلاع رساني ولايت

پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

حجاج بیت اللہ کے نام ولی امر مسلمین حضرت آيت الله خامنه‌اي کا پيغام

پايگاه پژوهشي و اطلاع رساني موسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني(ره)

پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمی سيدعلی خامنه ای «مدظله العالي»

بنياد سعدي

طرح تاپ

جامعة المصطفي العالميه

فرهنگستان زبان و ادب فارسي

كتابخانه ديجيتال يكپارچه

كتابخانه تخصصي تاريخ اسلام و ايران

بنياد انديشه اسلامي

انجمن فارسي آموزان خارجي - بنياد سعدي

فرهنگستان هنر

مركز ساماندهي ترجمه و نشر معارف اسلامي و علوم انساني

اردو ميں خبريں

IRIB

خبرگزاري جمهوري اسلامي

خبرگزاري بين المللي قرآن

خبرگزاري اهل البيت عليهم السلام

خبرگزاري قدس

سازمان ايرانگردي و جهانگردي

سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري

مرکز امور زنان و خانواده (رياست جمهوري)

ايرانيان خارج از کشور

مرکز اطلاعات و آمار زنان

دانشگاه بين المللي امام خميني(ره)

ده مرجع فارسی برای دانلود کتاب‌های الکترونیکی

UsersStats
Visitorsofpage: 406633
Visitorsofday : 139
Visitorsofpage : 739490
Onlinevisitors : 3
PageLoad : 1.1250

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت