يکشنبه ٢٥ آذر ١٣٩٧ فارسي|English|اردو
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|پيوندها|نقشه سايت|تماس با ما
Title
NewsletterSignup
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   
NewsletterSignup


  چاپ        ارسال به دوست

انتشار مقاله

مقاله "سيره حضرت امام صادق عليه السلام" منتشر شد

سيره حضرت امام صادق عليه السلام

 

حضرت امام جعفر صادق عليه السلام، روز جمعه 18 ربيع الاول سال  83 ه . ق در منزل امام محمد باقر عليه السلام چشم به جهان گشود. ايشان به عنوان ششمين رهبر و هادي جهان ظاهر شد. ايشان وارث رسول خدا(ص) و حافظ و وارث قرآن بود. اسم مبارك ايشان جعفر صادق عليه السلام، كنيه آن حضرت، ابو عبدالله و لقب شان صادق بود. طول عمر ايشان 40 سال و امامت آن حضرت از سال 114 ه.ق به مدت 34 سال بود. از هشام بن عبدالمالك تا منصور دوانیقی حدوداً دوره حكومت ده حكمرانان را گذراندند. هفت فرزند و سه دختر ايشان: امام موسي كاظم عليه السلام، جناب اسماعيل، عبدالله، محمد ديباچ، اسحاق، علي عريضي، عباس، ام فروه، اسماء و فاطمه نام داشتند. ايشان در ماه شوال به شهادت رسيدند و مدفن ايشان جنت البقيع مدينه است. با این توضیحات مروری بر زندگي حضرت امام صادق علي السلام می کنیم.

1-اخلاق حضرت امام جعفر صادق عليه السلام:

امام جعفر صادق عليه السلام به پيروايان خود مي فرمودند: "شما با عمل و كردار خود مردم را به اسلام دعوت كنيد" كل زندگي ائمه عليهم السلام، کلاس درس آموزه‌هاي اسلامي است. هيچ كس بيش از ائمه، پايبند قوانين و قواعد اسلامي نبودند. قبل از صدور هر گونه حكم شرعي، ابتدا خود به آن عمل مي كردند و سپس مردم را به آن دعوت مي کردند. امام صادق عليه السلام كارهای شخصی شان را، خود انجام مي دادند.

یکی از یاران آن حضرت به نام عبدالعلي بيان مي كند: روزي شدت گرما بسيار زياد بود. امام عليه السلام از كوچه اي رد مي شدند. من عرض كردم یا مولا، من قربان شما بشوم شما در اين گرماي سوزان به كجا مي رويد؟ امام صادق عليه السلام فرمودند: من براي حصول رزق بيرون آمده ام تا از امثال شما بي نياز باشم. ابن عمرو شيباني بيان مي كند: من امام جعفر صادق عليه السلام را ديدم كه لباس زبر به تن دارند و در باغ با بيل مشغول كار هستند و از پيشاني ايشان عرق جاري بود. من عرض كردم اين بيل را به من دهيد، من به جاي شما كار مي كنم. امام فرمودند: من اين را دوست ندارم، من دوست دارم كه براي حصول رزق حلال در گرماي آفتاب و سختي آب و هوا را تحمل كنم. از اين دو روايات ذكر شده این نتيجه مختصر به دست آمد كه سيره امام صادق عليه السلام آن است كه در حضور مريدان نيز كار شخصی شان را خود انجام مي دادند. براي حصول رزق حلال خودشان زحمت مي كشيدند. به هيچ يك از مريد خود زخمت نمي دادند.

2-نفرت از بدي:

هارون ابن جهم بيان مي كند: من در تعجب ماندم که امام يك افسر ارتش به اعضاي خانواده دعوت نمود در آن امام جعفر صادق عليه السلام نيز شامل بودند غدا آورده شد يك نفر آب خواست براي آن به جاي آب شراب آورده شد امام عليه السلام ايستادند و فرمودند رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم فرمودند آن شخص از رحمت خدا دور است و ملعون است كه بر سر سفره اي بنشيند كه روي آن شراب نوشيده شود.

"شراب خور را نهي كردند" به حكم منصور خزانه بيت المال باز بود و به هر كسي از آن خزانه يه چيزي داده مي شد. شقراني از آن دسته آدم ها بود كه براي دريافت سهم خود از بيت المال به آنجا آمده بودند اما آنجا هيچ كس نه بود كه شقراني را بشناسد تا بتواند با كمك آن سهم خود را دريافت كند. شقراني از جد و آباد خود در غلامي به سر مي برد و رسول خدا (ص) او را آزاد كرد چرا كه آزادي شقراني از جد او در ميراث ادامه داشت چشم‌هاي شقراني به دنبال آشنايي بود تا بتواند از طريق آن سهم خود را از بيت المال دريافت كند. در آن لحظه نگاه او به امام جعفر صادق عليه السلام افتاد و به خدمت امام عليه السلام حاضر شد و درخواست خود را بيان نمود. امام عليه السلام تشريف بردند و لحظاتي بعد برگشتند و سهم شقراني را به دست او گذاشتند و با نرمي و لطافت فرمودند: كار خوب برای همه خوب است و كار بد براي همه بد است. تو با ما نسبت داري لذا اگر آن كار بد را(اشاره به شرب خمر) تو هم انجام دهي خيلي كار بدي است. امام عليه السلام به شقراني اين جمله را گفتند و رفتند. با شنيدن اين جملات شقراني پي برد كه امام از راز او يعني شراب خوري خبر دارند و با وجود اين امر، امام عليه السلام با محبت رفتار كردند و با لهجه اي پر از محبت، گناه او را به وی متوجه كردند و وجدان او شرمنده شد.

3-رو به روي يك گدا (منا)

مسمع ين عبدالملك بيان مي كند كه ما در منا با حضرت امام جعفر صادق عليه السلام همراه بوديم يعني داشتيم انگور مي خورديم كه يك سائل آمد و از امام عليه السلام درخواست مساعدت كرد امام عليه السلام به او يك خوشه انگور داد اما او قبول نكرد و گفت اگر پول داريد عنايت بفرمائيد، امام عليه السلام فرمودند خدا مي دهد. سائل رفت و دوباره برگشت و همان خوشه انگور خواست. امام عليه السلام فرمودند خدا مي دهد و به او هيچي ندادند. سائل ديگري آمد امام عليه السلام به او سه دانه انگور مرحمت نمودند آن سائل سه دانه انگور را گرفت و گفت شكر آن خدايي كه عالم را به وجود آورد و به من رزق عنايت نمود. امام عليه السلام دست‌هاي خود را پر انگور كردند و به او دادند سائل انگور گرفت و گفت شكر آن خدايي كه پروردگار عالم است. امام عليه السلام فرمودند همانا و به غلام خود گفتند شما چقدر پول همراه داري غلام درهم همراه داشت. امام عليه السلام آن بيست درهم به سائل داد. سائل گفت: خدایا شكر، اين نعمت از توست، تو يكتا هستي هيچ كس شريك تو نيست. امام عليه السلام فرمودند كمي صبر كن، و پيراهن خود را درآوردند و به او دادند و فرمودند كه پيراهن را به تن كند. سائل جامه را پوشيد و گفت: خدایا شكر كه تو مرا لباس عنايت كردي و به تن پوشاندي و به امام مخاطب شد و گفت خدا تو را جزاي خير عطا نمايد. مسمع بيان مي كند احساس مي‌كردم كه اگر آن سائل از امام تشكر نمي كرد و فقط به شكر خدا اكتفا مي نمود اين سلسله همين طور ادامه خواهد داشت. روش امام جعفر صادق عليه السلام اين بود كه شب‌ها نان، گوشت و پول در كيف مي گذاشتند و به دوش مي‌كشيدند و  اين اشياء را به فقراي مدينه توزيع مي كردند هيچ كس از آنان امام را نمي شناختند اما وقتي امام عليه السلام به شهادت رسيدند و آن كمك متوقف شد آن موقع آنها متوجه شدند كه ايشان امام جعفر صادق عليه السلام بودند.

 

علامه ذيشان علي حيدري

 

 ١٣:١٢ - جمعه ٢٣ تير ١٣٩٦    /    شماره : ٦٨٢٦٦٩    /    تعداد نمایش : ٢٤٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پايگاه اطلاع رساني ولايت

پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

حجاج بیت اللہ کے نام ولی امر مسلمین حضرت آيت الله خامنه‌اي کا پيغام

پايگاه پژوهشي و اطلاع رساني موسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني(ره)

پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمی سيدعلی خامنه ای «مدظله العالي»

بنياد سعدي

طرح تاپ

جامعة المصطفي العالميه

فرهنگستان زبان و ادب فارسي

كتابخانه ديجيتال يكپارچه

كتابخانه تخصصي تاريخ اسلام و ايران

بنياد انديشه اسلامي

انجمن فارسي آموزان خارجي - بنياد سعدي

فرهنگستان هنر

مركز ساماندهي ترجمه و نشر معارف اسلامي و علوم انساني

اردو ميں خبريں

IRIB

خبرگزاري جمهوري اسلامي

خبرگزاري بين المللي قرآن

خبرگزاري اهل البيت عليهم السلام

خبرگزاري قدس

سازمان ايرانگردي و جهانگردي

سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري

مرکز امور زنان و خانواده (رياست جمهوري)

ايرانيان خارج از کشور

مرکز اطلاعات و آمار زنان

دانشگاه بين المللي امام خميني(ره)

ده مرجع فارسی برای دانلود کتاب‌های الکترونیکی

UsersStats
Visitorsofpage: 446933
Visitorsofday : 281
Visitorsofpage : 788392
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 1.0625

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت